Erasmus+ 2018

Erasmus+ je program EU za sodelovanje na področju izobraževanja, usposabljanja, mladine in športa za obdobje 2014–2020. V program so vključene tudi akcije programa Jean Monnet kot samostojno nespremenjeno področje.

Program Erasmus+ je namenjen izboljšanju spretnosti in zaposljivosti mladih ter posodobitvi izobraževanja, usposabljanja in mladinskega dela. Sedemletni program razpolaga s proračunskimi sredstvi v višini 14,7 milijarde evrov, s katerimi želi EU več kot 5 milijonom Evropejcem omogočiti študij, usposabljanje, pridobivanje delovnih izkušenj ali opravljanje prostovoljnega dela v tujini.

Ukrepi programa so razporejeni v tri ključne ukrepe, in sicer:

Ključni ukrep 1 – Učna mobilnost posameznikov,

Ključni ukrep 2 – Sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks,

Ključni ukrep 3 – Podpora za reformo politik.

Evropska komisija je 25. oktobra 2017 objavila, v Uradnem listu, razpis Erasmus+ 2018. Razpis je enak prejšnjim, za zbiranje predlogov pa je namenjenih 2.490,9 milijona EUR.

Ključna datuma za decentralizirane aktivnosti na področju izobraževanja in usposabljanja sta 1. februar in 21. marec 2018.

1. februar 2018 je datum za projekte mobilnosti (KA1); Učna mobilnost posameznikov. Projekti učne mobilnosti omogočajo udeležencem izkušnjo v tujini, ki prinaša dolgoročne pozitivne učinke za njihov osebni in strokovni razvoj. Spodbujajo mobilnosti posameznikov, mladih za namen študija, usposabljanja, prostovoljnega dela, kot tudi vseh strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju. Slednji lahko v tujini poučujejo, se izobražujejo in usposabljajo, lahko se udeležijo študijskega obiska.

21. marec 2018 je datum za strateška partnerstva (KA2); Projektno sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks. Ključni ukrep 2 omogoča sofinanciranje projektov, katerih namen je dvig kakovosti poučevanja, usposabljanja, učenja in mladinskega dela, modernizacija institucij in inovacija družbe. V projektih sodelujejo organizacije s področja izobraževanja, usposabljanja in mladine ter podjetja, javni organi in druge organizacije, ki so kakor koli dejavne oz. povezane z vzgojo, izobraževanjem in usposabljanjem. Aktivnosti znotraj KA2 morajo prinašati dolgoročne pozitivne učinke na sodelujoče organizacije, sisteme VIZ in tudi na posameznike, ki so neposredno ali posredno vključeni v projekte. Projekti morajo na sistemski ravni sprožiti modernizacijo in krepitev sistemov vzgoje, izobraževanja, usposabljanja in mladine za odzivanje na sodobne izzive (zaposljivost, gospodarska stabilnost in rast, aktivno sodelovanje v družbi).

V Sloveniji za izvajanje programa v obdobju 2014-2020 skrbita dve nacionalni agenciji, in sicer je za področje mladine odgovoren Movit, medtem ko za izvajanje programa na področju izobraževanja, usposabljanja in športa skrbi Cmepius.

Več o programu Erzmus+ najdete na spletni strani: http://www.erasmusplus.si/.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja